Gemeente Helmond, Helmond (Noord-Brabant)


Helmond opent speeltuin bovenop Romeinse nederzetting

Op zaterdag 15 juni werd door wethouder Marita van Lierop speeltuin Liverdonk aan de Vliegenbergdonk in de Helmondse wijk Brandevoort geopend. Bijzonder aan de speeltuin is dat deze bovenop een Romeinse nederzetting staat.

“Daar zie je nu natuurlijk niets meer van, want het is bijna tweeduizend jaar geleden”, vertelt stadsarcheoloog Theo de Jong. "Kinderen kunnen er voortaan zelf in de zandbak graven naar het verleden. Daar liggen ondergronds een aantal replica's van vondsten, zoals het skelet van een schaap, maar ook een kookpot, een drinkbeker en botjes. ,,Alle vondsten hebben samenhang. De bedoeling is dat ze die, eventueel samen met hun ouders, zullen vinden", aldus archeoloog Theo de Jong.

Lees hier het artikel van Dit is Helmond
Lees hier het artikel van het AD

Zutphen Warsenhoeck, Nieuwegein (Utrecht)


Informatiebord over middeleeuwse stad ‘t Gein onthuld in Nieuwegein

Op vrijdagochtend 14 juni is in Park Oudegein op het Geinoord een nieuw informatiebord onthuld op de plek waar in de Middeleeuwen het stadje 't Gein gelegen was.

Het infobord is tot stand gekomen door samenwerking van de Historische Kring Nieuwegein en de afdeling Stadsmarketing van de Gemeente Nieuwegein. Henk Valkenet, voorzitter van de HKN, hield een korte toespraak waarin hij het belang van deze historische plek belichtte, waarna het bord werd onthuld. Met een QR-code wordt verwezen naar een pagina op de website van de HKN waarop een uitgebreide toelichting over 't Gein te lezen is.

Dit informatiebord is de eerste van deze soort die op historisch belangrijke plekken in Nieuwegein geplaatst zullen worden.

Lees hier meer

Erfgoedcentrum Zutphen, Zutphen (Gelderland)


De 11-jarige Thomas stelt zijn ‘jeugdschatten’ tentoon in Stedelijk Museum Zutphen

Voor Thomas den Braven (11) was zaterdag 15 juni een spannende dag: hij mocht een vitrine onthullen in het Stedelijk Museum Zutphen met daarin zijn eigen archeologische vondsten. Die had hij met een metaaldetector opgedoken in Zutphen.

De zaal in het museum waar Thomas zijn schatten mocht presenteren liep om elf uur direct vol met nieuwsgierige bezoekers. Dat waren de familie van Thomas, maar ook de familie van Tibbe Snel – die afgelopen jaar zíjn Jeugdschatten mocht tentoonstellen in het museum, en andere belangstellenden. Met een 17e-eeuwse scherf droeg hij zaterdag het ‘stokje’ symbolisch over aan Thomas.

Lees hier de hele terugblik van Erfgoedcentrum Zutphen

Museum Valkenburg, Valkenburg (Limburg)


Opening tentoonstelling 'Sporen van handel en oorlog'

Tijdens de Archeologiedagen werd de nieuwe expositie 'Sporen van handel en oorlog' in Museum Valkenburg onthuld en daar kwamen veel positieve reacties op.

In de tentoonstelling is een collectie samengesteld van verschillende hobby archeologen. De meeste vondsten zijn gevonden met een metaaldetector. Door de context van de vondsten verder te onderzoeken kwamen er grote en kleine verhalen aan het licht.

Lees hier de hele terugblik van Museum Valkenburg

Batavialand, Lelystad (Flevoland)


Onthulling make-over Swifterbantman

Tijdens de Archeologiedagen werd in Batavialand de tentoonstelling "Oud Land - Prehistorie van Flevoland" geopend. Binnen de tentoonstelling was er speciale aandacht voor de make-over van de Swifterbantman. Twintig jaar na zijn oorspronkelijke reconstructie, en dankzij nieuwe inzichten uit onder andere DNA-onderzoek, heeft hij nu een mediterrane uitstraling gekregen, met zwart haar en een donkerdere huid, in plaats van het eerder afgebeelde donkerblonde haar, blauwe ogen en een witte huidskleur.

Leer hier het NOS artikel over de Swifterbantman